מגמות במובייל לשנת 2017

שנת 2017 הולכת להיות סוערת בעולם האלחוטי של המובייל – רשתות מהירות, עוד "דאטה" חופשי ועיצוב UX חדשני. אלו הן התחזיות לשנת 2017:


• שירותי וידאו סטריימינג ללא מגבלה:
בזכות הניצחון של טראמפ בבחירות לנשיאות, אנו צפויים לראות יותר שירותים ללא מגבלת גלישה. השירות החדש DirecTV Now של AT&T הוא דוגמא אחת - וידאו סטריימינג ללקוחות החברה בכמות בלתי מוגבלת (ללא קשר לחבילות הגלישה שלהם).
ל - T-Mobile יש את BingeOn, אך שם המצב שונה משום שהיא מציעה גם הטבה ללא מגבלת גלישה לשירותי וידאו חיצוניים כמו נטפליקס ו- YouTube.


חברת Comcast צפויה גם היא להשיק שירות טלוויזיה בסטריימינג בשנה הבאה שיהיה זמין לכל אחד דרך האינטרנט.


בעוד לקוחות שמחים להשתמש בסטריימינג ב"חינם", מבקרים מזהירים כי פעולות כאלו עלולות לגרום לחוסר תחרות. (אם אתה מרוצה עם ה- DirecTV עכשיו, למה שתנסה שירות אחר?) בסופו של דבר מהלך כזה יכול להוביל למחירים גבוהים יותר עבור הצרכנים ופחות שירותים חדשניים.


• עיצוב UX בשנת 2017:
חוויית המשתמש היא אחת הכוחות המניעים העיקריים בעולם המובייל. כיום, המותגים חייבים להתמקד במתן אפליקציות חזותיות מושכות. ב-2017 נראה עוד אלמנטים עיצוביים יצירתיים, כמו מסכי הפתיחה, גרפיקות חדשות ואינטראקציות מיקרו עיצוביות.
אבל עיצוב ה- UX הטוב ביותר חייב להשתלב בטכנולוגיה שיוצרת חוויה חלקה, אינטואיטיבית ומהנה למשתמשים. לכן מותגים רבים דורשים שירותי עיצובים מותאמים אישית ועבודה עם מומחי UX ליצירת מראה ייחודי עבור האפליקציות שלהם.

 

• רשת 5G קרובה, אבל עדיין לא:
אם כבר מדברים על רשת ה- 5G, 2017 תהיה שנה של "בדיקות" עבור טכנולוגיה זו.
AT&T ו- Verizon כבר החלו בניסויי רשתות ה-5G שלהם עבור 2017, וספרינט ו- T-Mobile גם הם מתכוננות לבדיקת ה- G5. לחברת AT&T יש כבר לקוח לבדיקות הרשת - אינטל, באוסטין, טקסס.


אבל לפני שמתחילים להתרגש יותר מדי, חשוב להבין כי התכנית של Verizon ו- AT&T היא לפרוס את הרשת החדשה בשלב ראשון כתחליף אלחוטי עבור הקו בפס הרחב בבתים לפני הפריסה במכשירים הניידים.


• שליטה באיכות הוידאו:
כמה מאיתנו יודעים לזהות אם הסרטון במכשיר הנייד הוא באיכות DVD או באיכות HD? קרוב לוודאי שבקרוב לא תהיה לנו אפשרות בחירה. T-Mobile ו- Sprint כבר הורידו את איכות הווידאו כמה לשמור על קצב העברת הנתונים. AT&T אמורה גם להוריד את איכות הוידאו החל מהשנה הבאה.

 

לעת עתה, כל התוכניות האלה הן אופציונליות. אבל ברגע שאיום ניטרליות הרשת ייעלם, ויסות הוידאו יכול להפוך לנורמה. הצד החיובי הוא שימוש יעיל יותר של הרשת שיכול לסייע לצרכנים לקבל עסקה טובה יותר עבור חבילות נתונים. וידאו באיכות נמוכה יותר הוא מה שמאפשר לחברות כמו T-Mobile ו- Sprint להמשיך להציע חבילות נתונים ללא הגבלה.

עבור לקוחות אלחוטיים בתוכניות עם כמות נתונים מוגבלת, זה יכול לעזור להבטיח שלא לסיים את החבילה בצפייה בעונה השווה של "משחקי הכס".

 

• אבטחת מידע ופרטיות:
צרכנים רבים מביעים חשש לפרטיותם אך לא תמיד פועלים על אותם חששות. מחקר שבוצע בארה"ב מראה כי לפחות 30% ניגשים לאינטרנט באמצעות Wi-Fi ציבורי פעם בשבוע או יותר - למרות שרק 4.8% מעריכים את ה- Wi-Fi הציבורי כ"בטוח מאוד".

 

זה לא אומר שהאמריקאים פזיזים עם הפרטיות שלהם באינטרנט. סקר מקינזי שנערך לאחרונה הראה שהאמריקאים רגישים יותר לשיתוף הנתונים שלהם בהשוואה לעמיתיהם הסיניים או הגרמניים. אבל בכל המקומות הללו, המשתמשים היו מוכנים יותר ויותר לשתף את הנתונים האישיים שלהם אם הם ראו איזשהו ערך שהם יקבלו בתמורה.

 

המסקנה העיקרית היא שכל עוד המשתמשים יקבלו משהו משמעותי בתמורה (גישה
ל- Wi-Fi, יישום המספק תועלת רבה, הודעות מותאמות אישית וכדומה), הם יהיו מוכנים לשתף את הנתונים האישיים שלהם.

 

• רשת ה- Wi-Fi הראשון שתכבוש את המיינסטרים:
מה שנקרא רשת ה- Wi-Fi הראשון, כמו הפרויקט האלחוטי של גוגל, יכול להיות מרכזי יותר בשנת 2017 הודות לבכורה של רשת ה- Wi-Fi הראשון של ענקית הכבלים Comcast. רשתות אלה משתמשות בשילוב של כיסוי הסלולר לרשתות Wi-Fi מקומיות לספק קישוריות זולה לאינטרנט אלחוטי. כאשר ה- Wi-Fi אינו זמין, הם משתמשים ברשתות סלולריות לספק שירות.


פרויקט האינטרנט האלחוטי הוסיפו תמיכה עבור יותר מכשירים בשנת 2015, אשר סייעו להגדיל את הקהל הפוטנציאלי עבור שירותים אלה.


משתמשים יגלו עניין גדול יותר באמצע 2017 כאשר Comcastתתמזג עם 15 מיליון נקודות חמות של Wi-Fi ברשת 4G של Verizon. השאלה הגדולה היא כיצד Comcast תתמחר את השירות החדש שלה. האם זה יהיה מספיק מפתה לוותר על שירות סלולארי מסורתי?


• הסיב האופטי עדיין איתנו:
ההכרזה של גוגל באוקטובר האחרון כי השהתה את פריסת הסיב האופטי שלה מחצה את חלומות פס רחב במהירות גבוהה של גולשים רבים. ההחלטה לעצור את הפריסה אינה הסוף לפרויקט הסיבים או גישה לאינטרנט במהירות גבוהה. הפרויקט של גוגל סייע למתחרותיה כמו Comcast ו- AT&T להגדיל את שירותי הפס הרחב שלהן.

 

סיבים אופטיים הם עדיין חלק מרכזי של השאיפות של תעשיית הסלולר להקים את שירות ה- 5G. ההבדל הגדול בשנת 2017 ומעבר לה הוא שגוגל, AT&T ואחרים יחפשו לספק פס רחב במהירות גבוהה באופן אלחוטי ישירות לתוך הבית במקום סיבים.


לסיכום ניתן לומר, שבשנת 2017 נראה התפתחות משמעותית בתחום הרשתות האלחוטיות בעיקר במכשירים הניידים שלנו. רשת ה-5G תמשיך להעסיק רבים ונראה כי אנחנו בפני פריצת דרך משמעותית בכל הקשור למהירויות הגלישה.

 

מקורות –


https://www.cnet.com/news/seven-mobile-trends-to-look-for-in-2017/  
http://www.phunware.com/blog/6-mobile-trends-watch-2017/